Korzyści i metody użycia olejków eterycznych.

Aromaterapia przynosi wiele różnorodnych korzyści dla naszego organizmu. Aromaterapia odkrywa nowe oblicze zmysłów takich jak zapach i dotyk. Pewne z nich są oczywiste, jak np. ulga w przeziębieniu, ustąpienie bólu mięśni po masażu olejkiem. Inne są znacznie bardziej subtelne jak uczucie emocjonalnego relaksu lub dodający energii, odprężający nocny sen.

Są różne metody, za pomocą których możemy oddziaływać na nasz organizm olejkami eterycznymi. Każdy z nas w zależności od trybu życia i preferencji może wybrać najbardziej korzystny dla niego sposób. Czasami dobrze oddziałuje połączenie 2 lub 3 metod, np. kiedy jesteś bardzo zmęczony i zestresowany po pracy i czujesz, że będziesz miał problemy ze snem dobrze jest wziąć aromatyczną kąpiel i zrobić sobie samemu masaż lub użyć olejek eteryczny do nawilżacza powietrza.

aromaterapia-kaszuby

Ważnym jest aby używać olejków w 100% naturalnych, nie syntetycznych – należy sprawdzić na opakowaniu.

 Metody stosowania olejków eterycznych:

  1. Masaż – udowodniono naukowo, że spokojny, długi masaż obniża ciśnienie krwi i zmniejsza stres. Bardziej energiczny masaż podwyższa krążenie krwi i łagodzi bóle oraz napięcia mięśniowe. Masaż skóry odpowiednią kombinacją olejków, nawilża ją i odżywia. Do masażu używa się olejki eteryczne rozcieńczone w tzw. olejku bazowym na przykład oleju z pestek winogron.
  2. Kąpiele – głęboko relaksujące, aromaterapeutyczne kąpiele są zalecane na noc, gdyż pomagają „wyłączyć” umysł i przygotować go do snu. Kąpiel nie powinna być zbyt gorąca i dodajemy do niej od 15 do 20 kropli olejku
  3. Inhalacje – są bardzo korzystne szczególnie podczas infekcji zimowych, gdyż łagodzą ich skutki i ułatwiają oddychanie. Do miski z gorącą wodą wlewamy olejek lub mieszaninę olejków. Pochylamy się nad miską i przykrywamy głowę ręcznikiem. Oddychamy głęboko. Można też kupić inhalator.
  4. Aromatyzowanie powietrza – do nawilżania powietrza możemy użyć kominków aromaterapeutycznych, nawilżaczy powietrza lub samodzielnie przygotowanych środków do ekologicznego sprzątania. Więcej o tych środkach – Przyjazne, ekologiczne środki czystości.
  5. Kompresy – zimne lub gorące kompresy z olejkami są szczególnie zalecane przy naciągnięciach mięśni lub zwichnięciach. Kilka kropel olejku wlewamy do ½ szklanki wody, zamaczamy w niej gazę i przykładamy na chore miejsce, zabezpieczając gazę bandażem.

Na Kaszubach występują rośliny, z których wyrabia się naturalne olejki eteryczne. W trakcie aktywnego odkrywania Kaszub rowerem, kajakiem czy pieszo też możemy wdychać naturalne olejki eteryczne w głównej mierze te pochodzące z drzew iglastych.

Otagowany , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz