Kaszuby – nasza mała ojczyzna.

Kaszuby to region obejmujący swym zasięgiem spory fragment północnej Polski. Kaszuby to region bogaty w walory turystyczne – występujące obiektywnie atrybuty środowiska przyrodniczego i społecznego. Pierwsza grupa to walory wypoczynkowe, które służą regeneracji sił fizycznych i psychicznych. Do drugiej grupy zaliczają się walory krajoznawcze stanowiące przedmiot zainteresowań poznawczych (w tym przyrodnicze i kulturowe). Natomiast ostatnią grupę tworzą walory specjalistyczne, które umożliwiają uprawianie różnych form turystyki kwalifikowanej.

Na terenie Kaszub turysta odnajdzie walory przynależące do każdej z wyżej wymienionych grup, m.in. czyste powietrze, ciszę, niski stopień urbanizacji, walory widokowe, warunki do uprawiania czynnego wypoczynku o każdej porze roku, ale też folklor, obrzędy i tradycje ludowe. Dla współczesnego człowieka dużą wartość mają nie tylko kontakty z innymi ludźmi i z kulturą, ale również związki z przyrodą, ze światem minerałów, roślin, zwierząt oraz z urokami natury.

Kaszuby warto poznawać aktywnie – rowery, spływy kajakowe, piesze wędrówki, dzięki nim każdy z nas może podziwiać je wg własnych reguł.

kaszuby-mapa

Kaszuby tworzą znacząco różniące się od siebie krainy geograficzne – północna, nadmorska część regionu oraz jego część centralna i południowa, położona w granicach Pojezierzy. Kaszuby etniczne obejmują zasięgiem powiaty: pucki, wejherowski (bez gminy Choczewo), lęborski (bez gmin Łeba i Wicko), kartuski, kościerski (bez południowej części gminy Chojnice i gminy Czersk), bytowski (bez gmin Kołczygłowy, Trzebielino i Miastko), miasto Gdynię, zachodnie dzielnice Gdańska (Osowa, Wysoka, Barniewice, Owczarnia, Klukowo, Firoga, Matarnia, Kokoszki), gminę Przywidz w powiecie gdańskim i gminę Koczała w powiecie człuchowskim. Łączna powierzchnia wyżej wymienionych obszarów wynosi 7009 km2. Obszar ten charakteryzuje się wysokim odsetkiem ludności kaszubskiej, który waha się od 30% do nawet powyżej 90% w poszczególnych gminach.

tn_Obraz 010

Otagowany , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek permalink.

Dodaj komentarz